Bilder: Flera trotjänare lägger skorna på hyllan

9 november, 2022 kl 17:04 Allsvenskan säsongen 2022 är över. Med det avslutas även flera spelarkarriärer bland klubbarna i den högsta serien.

Alla foton är hämtade från Bildbyrån.

avslut-2
Erik Friberg, BK Häcken

Tio säsonger i BK Häcken avslutas med att lagkapten Erik Friberg fick lyfta Lennart Johanssons Pokal på Bravida Arena – klubbens första SM-guld någonsin.
– Jag föddes in i BK Häcken och är glad och stolt över att ha varit med från Superettan och Fjärdingsplan, till GPA och Allsvenskan, säger Friberg om sin resa med laget.

avslut-3
Per Karlsson, AIK

Utöver ett låneår så har mittbacken Per Karlsson representerat AIK sedan 1998 då han anslöt som ungdomsspelare. Under sin tid i A-laget har han varit med om att vinna två SM-guld och i sista matchen hyllades han med ett mäktigt tifo från Friends Arena.
– Jag känner en tacksamhet till er därute för de upplevelser jag fått vara med om och den kärlek jag fått mottaga, säger Karlsson.

avslut-4
Sebastian Larsson, AIK

Efter en lång karriär som utlandsproffs i England vände hundrafaldige herrlandslagsspelaren Sebastian Larsson hem till Sverige för allsvensk debut sommaren 2018. Under sina drygt fyra år i AIK blev han ledarfigur som bar kaptensbindeln under 2022.

avslut-5
Mikael Lustig, AIK

Backen Mikael Lustig tog sina första allsvenska steg med GIF Sundsvall 2008, och de sista med AIK 2022. Sommaren 2020 återvände han till svensk fotboll efter en utlandskarriär som tog honom till topplag i Norge, Skottland och Belgien – och 94 landskamper.

avslut-6
Mattias Bjärsmyr, IFK Göteborg

2005–2009. 2012–2017. 2020–2022. Mattias Bjärsmyrs tredje sejour i IFK Göteborg blir hans sista. Mittbacken var med och bidrog till klubbens senaste SM-guld 2007 samt fyra cupvinster.
– Det är inte bara pokalerna och segrarna jag minns bäst. Efter alla år i Blåvitt har jag också mött fantastiska människor och fått vänner för livet här, konstaterar Bjärsmyr.

avslut-7
Ola Toivonen, Malmö FF

Anfallaren Ola Toivonen slog igenom i Allsvenskan med Örgryte IS 2006 och köptes sedan till Malmö FF. Efter fortsatt succé i MFF väntade ett lång karriär utomlands, och i svenska landslaget, innan han vände hem till Sverige och MFF 2020. Cirkeln slöts när Malmö tog emot Toivonens moderklubb Degerfors IF i säsongens sista match.
 

avslut-8
Erik Israelsson, Kalmar FF

175 allsvenska matcher blev det för Erik Israelsson, en mittfältare som hålls högt i både Kalmar och Hammarby efter sina insatser för de båda klubbarna. Nu avslutar han karriären efter flera skadeförföljda år.

avslut-9
Pontus Silfwer, GIF Sundsvall

Sundsvall-sonen Pontus Silfwer avslutar karriären, 31 år gammal. Mittfältarens karriär har innehållit spel i såväl svenska division 2 som norska högstaligan.
– Jag är otroligt glad att jag fick komma hem och spela för klubben där allt började och att jag fick avsluta min fotbollskarriär här, säger Silfwer.

IFK Göteborg värvar dansk mittback

31 jan 2023
22-årige Sebastian Hausner är klar för IFK Göteborg. Mittbacken värvas från AGF Århus och har skrivit på ett fyraårskontrakt med Blåvitt. – Det är min första flytt utomlands och steget till Blåvitt är helt rätt för mig, säger han.

AIK säljer Ayari till Brighton

31 jan 2023
Yasin Ayari gick hela vägen från ungdomslagen upp i AIK:s A-lag, där han ifjol gjorde fyra mål på 24 matcher i Allsvenskan. Nu säljs den 19-årige mittfältaren till engelska högstaligalaget Brighton & Hove Albion.

Häcken förlänger med Högmo: "Väldigt glad"

25 jan 2023
Guldtränaren Per-Mathias Högmo stannar i BK Häcken till och med säsongen 2024. – Jag är väldigt glad över att förlänga kontraktet. Det känns väldigt bra och motiverande, säger Högmo.

Häcken säljer skyttekungen Jeremejeff

21 jan 2023
Alexander Jeremejeff var med om att skjuta BK Häcken till ett historiskt SM-guld 2022. Nu säljs han till grekiska Panathinaikos. – Alex har haft en otrolig säsong i Bollklubben och vi önskar honom ett stort lycka till på hans nya äventyr, säger sportchefen Martin Ericsson.

Nyman och Asoro nätade mot Finland

10 jan 2023
Sverige besegrade Finland med 2–0 i den första matchen under landslagets januariturné. IFK Norrköpings Christoffer Nyman och Djurgårdens Joel Asoro stod för målen.

Bilder: Assistligan 2022

10 jan 2023
Hammarbys Nahir Besara vann assistligan i Allsvenskan 2022. Så här ser hela topplistan ut från det gångna året.

HBK värvar Superettans rekordmålskytt

9 jan 2023
Halmstads BK förstärker anfallet inför återkomsten till Allsvenskan. Viktor Granath, som slog rekordet för antal mål under en säsong i Superettan i fjol, är klar för klubben. – Att spela i Allsvenskan är något jag har längtat efter i hela mitt liv, säger Viktor Granath.

Spelschemat för omgång 1-15

20 dec 2022
​​​​​​​Datum och avsparkstider för omgång 1-15 i Allsvenskan är fastställt.

Discovery sänder från försäsongen 2023

16 dec 2022
Warner Bros. Discovery sänder stora delar av försäsongen på discovery+. Här är matcherna som visas i januari 2023.

24 allsvenska spelare i januaritruppen

6 dec 2022
Nästan alla spelare i den svenska landslagstrupp som ska spela två träningsmatcher i januari spelar till vardags i Allsvenskan.

Christer Mattiasson tar över i SIrius

6 dec 2022
Tabellelvan IK Sirius har gjort klart med ny huvudtränare. Christer Mattiasson ansluter från BP och har skrivit kontrakt över säsongen 2025.

Spelordningen för Allsvenskan 2023

2 dec 2022
Omgångarna och huvuddatumen för Allsvenskan 2023 är fastställda. Ligan börjar helgen 1-3 april och slutar söndag den 12 november.