Vi synar: IF Elfsborg

22 sep 2023
Nästa match för HBK:s herrlag i Allsvenskan är måndagen den 25 september. De möter då topplaget IF Elfsborg hemma på Örjans vall.

Malin Gunnarsson inför titelmatchen mot IFK Örby

22 sep 2023

Supporterinformation inför Degerfors IF

22 sep 2023

Ville Nilsson om att förlänga avtalet

22 sep 2023
Vi träffade Ville Nilsson för att höra hans känslor om att förlänga avtalet med Kalmar FF. En förening han har spelat i sedan barnsben. Inlägget Ville Nilsson om att förlänga avtalet dök först upp på Kalmar FF.

StinaLisa Johansson avgjorde mot Belgien

21 sep 2023
Djurgårdens ytterforward stod för matchens enda mål när svenska U23-landslaget slog Belgien med 1-0 under torsdagen.

Förlust i första Europa League-matchen: "Visar hur vi vill spela fotboll"

21 sep 2023
BK Häcken förlorade med 4–0 i Europa League-premiären.

Insamling för Jennie Nilsson på lördag

21 sep 2023
Meddelande från Kalmar FF ungdom På lördag anordnar Kalmar FF P8-lag en matchkamp. Den är till för ett särskilt syfte. Några av er kanske har läst i tidningen eller på Facebook om Jennie Nilsson och hennes långa kamp mot en elak cancer. Jennies son Elis spelar i vårt lag och vi vill på detta sätt […] Inlägget Insamling för Jennie Nilsson på lördag dök först upp på Kalmar FF.

Nätverksträff med fokus Affärsmöte

21 sep 2023
I onsdags var det åter igen dags för en ny nätverksträff där ett 40-tal samarbetspartners under 2 timmar fick träffa och presentera sig och sitt företag för andra i nätverket. Vi har haft liknande träffar tidigare förklarar Johan Sjöberg och det har varit ett stort intresse för att hålla fler möten som dessa. Upplägget är […]

Intervjuer inför derbyt

21 sep 2023
Haris Radetinac, Marcus Danielson och Jacob Une Larsson om söndagens match mot AIK.

Välkommen tillbaka Sissi!

21 sep 2023
IF Elfsborg är glada över att välkomna Sissi Madius tillbaka till föreningen! Med start på tidigt 2000-tal och under dryga tio framåt arbetade Sissi som koordinator på IF Elfsborgs marknadsavdelning. Hon flyttade därefter över Atlanten till Kansas – och nu är hon tillbaka i Borås för att förstärka föreningens sportkontor! Sissi kommer att arbeta med […]

Biljettuppdatering inför söndagens derby

21 sep 2023
Strax under 47 000 åskådare. Det är maxkapaciteten vid söndagens derby mellan AIK och Djurgården.

Veckans skadeuppdatering för herrlaget

21 sep 2023